İstiridye mantarının faydaları nelerdir?

Son zamanlarda tüketimi yaygınlaşan istiridye mantarı lezzet olarak kırmızı ete rakiptir. Tat olarak oldukça benzer. Ete oranla çok daha fazla ekonomiktir. Doğada kavak ağaçlarında yetiştirilen mantarı sadece lezzetinden değil, faydalarından da bahsedeceğiz;

Antibiyotik özelliği vardır
Antibakteriyeldir, bu sayede çeşitli hastalıkları engeller. Gribal enfeksiyonlar için ilaç kullanmak istemiyorsanız düzenli olarak istiridye mantarı yiyebilirsiniz.

Kandaki kolesterol değerini dengeler.
İçinde bulunan levostatin sayesinde kolesterol oranı dengelenir. Hatta kolesterol ilaçlarının bazılarında istiridye mantarı kullanıldığı bilinmektedir.

Sindirim sistemini destekler
Lifli bir besin kaynağıdır. Bu sayede kabızlığa çözüm olur.

İyi bir antioksidan kaynağıdır
Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engeller. Kanser hastalığıyla mücadele etmek için tüketilmesi tavsiye edilir.

Kansızlığı önler
Demir yönünden zengin olan istiridye mantarı, anemi hastası olan kişilere önerilir.

Besin değeri yüksektir
Yüksek oranda demir içeriğine sahip istiridye mantarının ete oranla etkisinin daha yüksektir. Et tüketemediğinden dolayı yeterli düzeyde beslenemediğini düşünen kişiler daha ucuza temin edebilecekleri istiridye mantarını tüketerek gereksinim duymuş oldukları demiri alabilirler. Ayrıca bu mantar türü içerisinde yüksek ölçüde b vitamini yer almaktadır. B vitamini eksikliğinden kaynaklı problemleriniz varsa b vitaminini istiridye mantarından temin edebilirsiniz.

Yorum Gönderme

9 Yorumlar

 1. İstiridye mantarını çok fazla tüketirim.Sağlığa faydalarını biliyordum fakat tamamını yazınızdan öğrendim.

  YanıtlayınSil
 2. Bu mantarın estetiği süpermişşşşş:::))))

  YanıtlayınSil
 3. ::))) istiridye mantarının estetiği süpermiş::)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hiç yemedim istiridye mantarı kesilen kavak ağacının kökünde çıkar yenmez sanırdım şimdi denk gelmiyor.

   Sil
 4. Genç çiftçi hibe projesi mantar yetiştiriciliği yapanlar istiridye mantarı da yetiştiriyorlar. Hem bu kadar ekonomik hem de birçok faydası var. Yetiştiriciliğine önem verilmesi gerek bencede

  YanıtlayınSil
 5. İstiridye mantarı ne kadar çok faydali

  YanıtlayınSil