ANDROİD TELEFONLAR VE ÖZELLİKLERİ

ANDROİD TELEFONLAR VE ÖZELLİKLERİ

1876 yılında Amerika’da yaşayan Alexander Graham Bell, farkında olmadan Bay Watson’a telefondan bu cümleyle bağırmıştı: “Bay Watson, buraya gelin! Sizi istiyorum.” Telefonun icadı bu şekilde tarih sahnesinde yerini aldı. Graham Bell bu cümleyi söylerken, bulmuş olduğu sabit telefonların mobil telefonlara dönüşeceğini hayal edebilmiş miydi?

1973 yılında Motorola’da çalışan mühendis Dr. Martin Cooper, 1kg ağırlığında ledsiz, sadece 20 dk. konuşma yapılmasına izin veren mobil telefonu icat etti. O zamanda bu icat devrim niteliğini taşıyordu. Dr.Martin Cooper mobil telefonu icat ettiğinde mobil telefonların internete bağlanabileceğini, oyun oynanabileceğini, fotoğraf ve müzik kaydedebileceğini ve bunları karşı tarafa telefonla gönderilebileceğini düşünmüş müydü? Kim bilebilir.

Nokia 3210 telefonlar çıktığında, Türkiye’de moda olmuş, insanlar telefonla konuşmak yerine mesaj atar olmuş, yılan oyununda rekor kıran insanlar kendi çevrelerinde popüler insanlar haline gelmişti. Telefonlara farklı melodi yükleyebilmek için özellikle telefonculara gidilirdi. Nokia telefon üreticisi 2007 yılına kadar bu tarz telefonlar çıkarmaya devam etti.

2007 yılında sahneye Apple firması ve Iphone çıktı. Dokunmatik ekranı, internete bağlanması, işlemci hızı ve küçük olması ile insanları derinden etkiledi. Eylül 2008 yılında Iphone’a rakip olarak Android 1.0 işletim sistemine sahip android telefon HTC Dream G1 ortaya çıktı. HTC Dream G1 telefonu uygulama hizmeti, kamera pikseli ve işlemci hızı olarak Iphone'dan daha gelişmişti. Böylece ezeli rekabet başlamış oldu.

2005 yılında Google firması Android Inc. Firmasını satın aldı ve çalışmalara başladı. Android Linux tabanlı ,açık kaynak kodlu mobil işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu olması sayesinde birçok telefon firması ile çalışır. Açık kaynak kodlu olması sayesinde, kullanıcılar isterlerse geliştirme yapabilirler. Telefon firmaları geliştirmeleri yapmaktadır. Play Store da Uygulama yazanlar daha fazladır. 2020 yılı ilk üç aylık verilere göre mobil telefon pazarının %56 sı Android işletim sistemine, %44 ü IOS (Iphone işletim sistemidir. Sadece Iphone telefonlarında kullanılır. Kapalı kaynak kod yazılımdır.) işletim sistemine aittir.

Android Telefonların Özellikleri Nelerdir?

Android telefon deyince android işletim sistemini kullanan farklı marka telefonların hepsi akla gelmektedir. Bu nedenle farklı markalar androidte versiyon güncellemesi yapmayabiliyor. Bundan dolayı piyasada bir sürü farklı versiyonda android sürümü mevcuttur.Bu versiyonlar ise;

l Versiyon 1.0
l Versiyon 1.1 Astro
l Versiyon 1.2 Bender
l Versiyon 1.5 Cupcake
l Versiyon 1.6 Donut
l Versiyon 2.02.1 Eclair
l Versiyon 2.2 Froyo
l Versiyon 2.3 Gingerbread
l Versiyon 3.03.1 Honeycomb
l Versiyon 4.0 Ice Cream Sandwich
l Versiyon 4.14.2 Jeally Bean
l Versiyon 4.4 KitKat
l Versiyon 5.0 Lollipop
l Versiyon 6.0 Marshmallow
l Versiyon 7.0 Nougat
l Versiyon 8.0 Oreo
l Versiyon 9.0 Pie
l Versiyon 10.0 (Eylül 2019 yılında yayınlandı.)
Android telefonların özellikleri arasında kullanıcı dostu olması da bulunmaktadır. Kullanıcıların telefonlarında işlemleri daha kolay yapabilmektedir. Çoğu sürümde varolan bazı özellikleri ise;

l Android Beam özelliği ya da NFC özelliklerini ayarlar kısmından açık konuma getirip android telefonunuzu diğer telefonlarla kişi ve dosya paylaşımı için kullanabilirsiniz.
l Yüz tanıma kilidini isterseniz aktif hale getirebilirsiniz. Bunun için ayarlaràgüvenlikàekran kilidi kısmını incelemeniz yeterli.
l Telefonunuzda ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bunun için sadece power ve home tuşuna aynı anda basılı tutmanız yeterlidir.
l Google+ uygulaması sayesinde (Android 4.3 versiyondan sonraki telefonlarda mevcut) foto ve videolarınızla kısa filmler oluşturabilirsiniz.
l İnternet browser sayfanızda Google sitesi açıkken mikrofon simgesine basılı tutarak aramak istediğiniz kelimeleri sesli söyleyip aratma yapabiliyorsunuz.
l Eğer internet paketiniz limitliyse ve limit aşımı olmasını istemiyorsanız Android Telefonunuz sizi düşünüyor. Ayarlaràveri kullanımı kısmından kolaylık veri kullanımını görebilir ve belli kullanımdan sonra veri kullanımını sonlandırmasını ayarlayabilirsiniz.
l Google Chrome açıkken ve kendi hesabınızla oturumu açtığınızda, diğer cihazlarda açık olan web sitelerini telefonunuzdan kontrol edebiliyorsunuz. Bu tek hesapta tüm cihazları kontrol etme özelliğinden kaynaklı güzel bir fonksiyon.
l Ayarlar kısmında cihazımı bul aktif yaparsanız ve Google haritalar uygulamasının sürekli konumunuzu kullanmasına izin verirseniz telefonunuz kaybolduğunda ya da çalındığında telefonunuzun konumunu başka bir cihazdan görebilirsiniz.
Bunlar kullanışlı ve işinize yarayabilecek genel özelliklerdir. Adnroid 10'un piyasaya çıkmasıyla telefonların bu versiyona güncellenmesi sonucunda sahip olacağınız dikkat çekici özellikler ise;

l Ayarlar kısmında karanlık mod bulunmaktadır. Bu mod sayesinde telefonunuz daha az pil harcayacak ve ekranın genel görüntüsü karanlık olacak.
l Bu versiyon katlanabilir telefonlarda da kullanılabilecek.
l Video izlerken canlı altyazı özelliği ile özellikle engelli insanların faydalanabileceği mükemmel bir özellik gelecek. Böylece video izlerken isterseniz alt yazı sayesinde yabancı videoları da izleyebileceksiniz.
l Uygulamaların sesleri istenirse kaydedilebilecek.
l Odaklanma modu sayesinde toplantıda olduğunuz zaman ya da sessiz ortamı tercih ettiğiniz zamanlarda uygulamaların bildirimlerini geçici olarak durdurabileceksiniz.
l Dijital denge sayesinde kullanıcılar uygulamalarla ne kadar süre harcadıklarını görebiliyorlardır. Bu özelliğin Google chrome tarafında da yapılmasıyla artık web sitelerinde ne kadar vakit geçirdiğinizi de görebileceksiniz.
l Ebeveyn kontrolü sayesinde uygulamaların kullanım süreleri kısıtlanabilecek ve çocukların uyuma saati de ayarlanabilecek.
l Bu versiyon sayesinde telefonunuzu isterseniz masaüstü bilgisayar gibi kullanabileceksiniz.
l Güç düğmesine eklenen acil durum butonu sayesinde acil durumlarda güç düğmesine biraz uzun basmanız ve seçim yapmanız yeterli olacaktır.
Yukarıda saydığım özellikler benim dikkat çekici bulduğum özelliklerdir. Şimdi gelelim android telefonların az bilinen özellikleri nelerdir?

Android Telefonların Az Bilinen Özellikleri

Android Telefonların Az Bilinen Özellikleri deyince aklımıza klavyeden bazı numaralar ve simgeler yazarak arama tuşuna bastığımızda android telefonun bazı özelliklerinin görülebilmesi gelmektedir.

l Telefonun arama kısmına gelip *#0228 tuşladıktan sonra arama tuşuna basarsanız, bataryanın özellikleri ve pil kullanım yüzdesini görürsünüz.
l Telefonun arama kısmına gelip *#*#7780#*#* tuşladıktan sonra arama tuşuna basarsanız, telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürürsünüz.
l Telefonun arama kısmına gelip *#12580*369# tuşladıktan sonra arama tuşuna basarsanız, telefonunuzun Software ve Hardware bilgilerini görürsünüz.
l  *#*#34971539#*#* tuşladığınızda kamera bilgilerini görürsünüz.
l *#*#2663#*#* tuşladığınızda dokunmatik ekranınızın versiyonu hakkında bilgi sahibi olursunuz.
l *#06# tuşladığınızda IMEI numarasını görürsünüz.
l *#*#3264#*#* Tuşladığınızda telefon RAM i hakkında bilgi sahibi olursunuz.


COMMENTS

BLOGGER: 2
  1. Android güzel esnek fakat hala İOS işletim sistemin göre stabil değil. En önemlisi çok ram yiyor.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Ben hiç İOS işlemci telefon kullanmadım. Android kullanım olarak daha basit gibi geliyor yada ben alıştım.

      Sil

{getFeatured} $label={recent}
Ad

5G Teknolojisi,1,abacı peri bacaları,1,Acer Aspire 7,1,adaçayının faydaları,1,adsense,1,adsense alternatifi reklam firmaları,1,ağır romantik,1,aile arasında,1,aksiyon filmleri,2,akvaryum kurulumu,1,alaçatı,1,alaska üçgeni,1,alışveriş,1,allen carr yöntemi,1,anahtar kelime,1,anakar büyükşehir,1,android telefon,2,android telefon yedekleme,1,ankara,2,ankara büyükşehir,1,ankara ek iş ilanları,1,ankara evde iş ilanları,1,ankara içme suyu,1,ankarada gezilecek yerler,2,araç bakımının önemi,1,arama motoru,2,arama motoru optimizasyonu,1,astral seyahat,1,avon nedir,1,avondan para kazan,1,aykut enişte,1,balık besleme,1,balık nasıl pişirilir,1,balık pişirme,1,balkonda sebze yetiştirmek,1,bang bang,1,bannerlord,1,basketbol,1,başkent market,2,bayat ekmek,1,bazlama tarifi,1,belgesel,1,bermuda şeytan üçgeni,1,biberin faydaları,1,biberin zararları,1,bilim kurgu,1,Bin TL Altındaki En İyi Telefon,1,birikim nasıl yapılır,1,birikim yapmak,1,biz böyleyiz filmi,1,blog nedir,1,blog siteleri,1,blog yazarak,1,blogger,9,blogger kullanmanın faydaları,1,bounca rate,1,bozulmuş tavuk,1,buğday çimi,1,cep telefonu,2,cevizin faydaları,1,chaos walking,1,cinayet süsü,1,clickbank,1,clickbank ürünleri,1,cok az bilinen,1,Counter Strike,1,counter strike kurulumu,1,çayın faydaları,1,çiğ köfte bayiliği,1,çok kazanan meslekler,1,çörek otunun faydaları,1,depresyondan kurtulmak,1,detoks suyu tarifi,1,distopya dizisi,1,diş ağrısı,1,dizi,7,dizi izle,1,doğal çözüm,1,doğru beslenme,1,doğru doz,1,dollar man,1,doom eternal,1,dunya,1,dünyada gece,1,dünyadaki ilginç gelenekler,1,düşü kan şekeri,1,ek gelir,1,ek iş,1,ekonomi,10,elm sokağı kabusu,1,elmanın faydaları,1,en ilginç bilgiler,1,en iyi bloglar,1,esrarengiz bölge,1,etsy,1,evde badana,1,evde boya,1,evde kahve tarifi,1,evde pizza yapımı,1,evden para kazan,3,extraction filmi,1,facebook,3,facebook arkadaş listesi,1,facebook beğeni hilesi,1,facebook video indirme,1,facebooktan para kazan,1,farmasi para kazanma,1,farmasi ürünleri,1,fındığın faydaları,1,fındığın zararları,1,film,6,film konusu,4,fotoğraf,1,fotoğraf çekmek,1,fotoğraf satarak,1,gelin kaya,1,genel kültür,1,general mobile,2,gerilim filmleri,1,gideros,1,gif nasıl yapılır,1,gif nedir,1,gizemli bölge,1,gizli müşteri,1,gmail hesap yedekleme,1,google,1,google now,1,gölbaşı,1,gölbaşı gezi rehberi,1,güncel blog,1,haber,90,hasar karşılama,1,Honor 9 Lite Telefon,1,Honor 9X Lite,1,Honor X10 5G,1,Honor X10 Pro,1,hot chocolate mocha tarifi,1,ıssız cuma mezarlığı,1,İiginç bilgiler,1,ilaç kullanımı,1,İnfinix Hot 9 Pro,1,instagram,4,instagram çekiliş,1,instagram profil resmi,1,İnstagram takipçi arttırma,1,İnstagram takipçi kasma,1,instagrama müzik ekleme,1,İnstagramda takipçi yükseltme,1,instagramdan para kazanmak,1,instagramın bilinmeyen özellikleri,1,internet,60,internetten para kazanma,2,iPhone 12 Max,1,iş fikirleri,4,iş fikri,1,işe yaramayan seo,1,izlenebilecek filmler,1,kapama yemeği,1,kar küreyici,1,kara yağın faydaları,1,kasko,1,kayısının faydaları,1,kayısının zararları,1,kefir nedir,1,kefirin faydaları,1,kehribar,1,kehribar özellikleri,1,kızılcahamam gezi rehberi,1,kilo vermek,1,kimdir,1,kişisel gelişim,1,komedi filmleri,1,korku filmi,1,korku filmleri,2,kosgeb hibe,1,koyun otu,1,koyun otunun faydaları,1,kredi kartı borcu,1,kula peri bacaları,1,kurban bayramı,1,kurban ibadeti,1,kurtboğazı barajı,1,kuş gözlem alanı,1,League of Legends,1,lebron james kariyeri,1,lebron james kimdir,1,lg phoenix 5,1,lucy film konusu,1,makale yazarlığı,1,makale yazmak,1,manager,1,mandala nedir,1,mantar yetiştirmek,1,mark zuckerberg,1,market,1,mars köyü,1,marsta yaşam,1,mavi tık alma,1,mbasic,1,meta tag etiketleri,1,mi 10 pro,1,mikrofiber bez paketleme,1,mobbing nedir,1,mobil oyun,1,mobil uygulamalar,1,mobrog nedir,1,monkeys dizi inceleme,1,muzik dinlemek,1,narın faydaları,1,nasıl yüklenir,1,nba,1,ne zaman,1,nerede bulunur,1,netflix,5,netflix dizi önerisi,1,netflix nedir,1,netflix party,1,netflix popüler dizileri,2,netflix profanity fiber,1,netflix roulette,1,netflix üyelik,1,netflixin doğaüstü dizileri,1,netflixten para kazan,1,Nokia 5.1 Plus Model Telefon,1,Nokia C2 Tava,1,Nokia C5 Endi,1,notebook,1,oarganik tarım,1,okb,1,one plus,1,oppo,1,oppo ace2 eva edition,1,osm,2,osm kadro değeri,1,osm taktik seçimi,1,oto yıkama,1,otomobil,10,otomobil ticareti,1,overlay,1,oyun,9,oyun bilgisayarı,1,özgün makale,1,para kazan,3,para kazandıran uygulama,1,para kazanma,2,para kazanmak,5,paskalya adası,1,patreonla para kazanmak,1,pc oyunu,1,pizza tarifi,1,pocket city,1,pratik bilgi,1,psikoloji,1,pubg mobile,1,pubg rank kasma,1,ram hızlandırma,1,Realme 3 model Telefon,1,realme 6 pro,1,Redmi Earbuds,1,reklam izle,1,reklam siteleri,1,reklam yayıncılığı,1,resihi mantarının faydaları,1,rütbe atlatma,1,saglik,49,Samsung Galaxy M21,1,sanal sergi,1,seo,1,seo taktikleri,2,seo teknikleri,1,seo uyumlu,1,serbest taşıma kartı,1,sıcak çikolata tarifi,1,sigarayı bırakmak,1,sincan gezi rehberi,1,sinema,28,sirkenin faydaları,1,siyah giyen adamlar,1,snap puanı,1,snapchat,1,snapchat arkadaş ekleme,1,snowpiercer,1,snowpiercer izle,1,sony xperia4,1,sosyal medya,1,sosyal medya asistanı,1,söğüt kabuğu,1,spor,8,story kullanma,1,su içmenin faydaları,1,takıntı,1,takip,1,taktik tavsiyesi,1,tarifler,4,tarih,3,tarim,3,tasarruf,1,tatil beldesi,1,tavuğun bozulduğunu anlamak için,1,tavuk nasıl bozulur,1,teknik özellikler,1,teknoloji,37,telefon,18,telefon güncelleme,1,telefon inceleme,1,telefon incelemesi,2,telefon rehber yedekleme,1,telefonu,1,the blacklist,1,the six billion,1,the turning,1,tigertail filmi,1,tohum desteği,1,tramer kaydı sorgulama,1,trueview,1,tubidy,1,tubidy nedir,1,türk mitolojisi,1,türk rapçi,1,türkiye,2,türklerin ilginç özellikleri,1,twitch ile para kazanmak,1,ucuz akıllı telefon,1,ucuz alışveriş,1,ucuz alışveriş nasıl yapılır,1,uygun fiyatlı alışveriş,1,uyku apnesi,1,uyuyarak kilo vermek,1,watch dogs,1,web sitesi,1,web sitesi çevirisi,1,whatsapp,1,whatsdog,1,xiaomi,3,Xiaomi Mi A2 Model Telefon,1,xiaomi redmi note,1,xioami 10,1,yabancı aksiyon,1,yakıt tasarrufu,2,yanlış seo,1,yazarlık atolyesi,1,yeşil çayın faydaları,1,youtube,1,youtube kanal açma,1,youtube kanalı,1,youtube partner,1,youtubedan para kazanma,1,youtuber,1,zepeto uygulaması,1,zepeto uygulaması özellikleri,1,ziyaretçi trafiği,1,zoom,1,
ltr
item
Ankarapostası: ANDROİD TELEFONLAR VE ÖZELLİKLERİ
ANDROİD TELEFONLAR VE ÖZELLİKLERİ
ANDROİD TELEFONLAR VE ÖZELLİKLERİ
https://1.bp.blogspot.com/-vA8KoxCJEe0/Xr5Gg-h4_7I/AAAAAAAABqI/tWXgo6em_nEfGCmQ0X-h9210yqEnIK8kQCLcBGAsYHQ/s640/95fdf8acd99a9273f3517acead17ab80.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-vA8KoxCJEe0/Xr5Gg-h4_7I/AAAAAAAABqI/tWXgo6em_nEfGCmQ0X-h9210yqEnIK8kQCLcBGAsYHQ/s72-c/95fdf8acd99a9273f3517acead17ab80.jpg
Ankarapostası
https://www.ankarapostasi.net/2020/05/android-telefonlar-ve-ozellikleri.html
https://www.ankarapostasi.net/
https://www.ankarapostasi.net/
https://www.ankarapostasi.net/2020/05/android-telefonlar-ve-ozellikleri.html
true
8685661393781236272
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content