Mangonun Faydaları Nelerdir?

Mangonun Faydaları Nelerdir? Mango, sağlığa pek çok açıdan fayda sunan tatlı ve lezzetli bir meyve. Etkileyici besin profiline sahip olan mango, meyvelerin kralı olarak tanınır. Güney Asya’ya özgüdür ve yüzyıllardan bu yana yetiştirilir. Son zamanlarda ise tüm dünyada mango oldukça popüler. Bu yazıda mangonun faydaları hakkında önemli bilgiler paylaştık! 

Yüzlerce çeşidi ile mango, farklı renk ve şekilleri olan bir meyve türü. 
Yapısında yirmiden fazla mineral ve vitamin bulunur. Bu yüzden besleyicilik özelliği oldukça yüksektir. 

Antioksidan içerdiğinden dolayı, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp hastalığı riskini düşürür, sindirim sağlığını iyileştirir. Ayrıca mangonun belirli kanser türlerine karşı koruma sağladığı da kanıtlanmıştır. 

Mango tüketiminin sunmuş olduğu faydalara hep birlikte göz atalım. 

Bağışıklık Sistemini Geliştirir Mangonun faydaları söz konusu ise bağışıklık sistemine iyi gelmesi ilk sıralarda yer alır. 

Bu meyve C vitamini deposu olmasından dolayı, çabuk hastalanmanın önüne geçer. A vitamini desteği sunan mango, bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağlar. 

Kalp Hastalıklarına Yakalanma Riskini Düşürür Sağlıklı beslenme düzeninize mangoyu dahil ettiğinizde, vücut yağınız azalmaya başlar ve kan şekeri seviyeniz dengede kalır. Tüm bunlardan ötürü mango, kalp hastalıklarına yakalanma oranını düşürür. Magnezyum bakımından zengin olduğu için kalp sağlığını en iyi şekilde korur. Potasyum yüklü olan mango, kalp krizi yaşama olasılığınızı minimuma indirir. 

Yapılan bir araştırmaya göre mangoda bulunan mangiferin maddesi, kolesterol seviyelerini dengede tutar. 

Sindirim Sağlığını İyileştirir Sindirim sistemine iyi gelmesi de mangonun faydaları arasındadır. Kabızlık, mide yanması ve şişkinlik gibi problemler yaşıyorsanız, mango tüketerek sindiriminizi güçlendirebilirsiniz. Sindirim enzimleri içeren bu meyve, karmaşık karbonhidratları basit şekere dönüştürür. Bu da vücudunuzdaki besin maddelerinin kolay şekilde sindirilmesine yardım eder. 

Göz Sağlığını Destekler Mangonun A vitamini ve beta-karoten içermesi, göz hastalıklarına karşı koruma sağladığının en büyük kanıtıdır. A vitamini eksikliği görme bozukluklarına yol açar. Yeterli düzeyde A vitamini alımı göz sağlığını korur ve görme yetisini iyileştirir. 

Kanser Riskini Azaltır Mangonun faydaları olarak kanser riskini düşürmesini de sayabiliriz. Mangonun posası, antikanser özellikler barındırır. Diğer meyvelere bulunmayan antioksidan bileşenlere sahip olan mango, oksidatif stresi azaltma konusunda oldukça başarılıdır. Bu nedenle kansere ve kronik hastalıklara karşı koruma görevi görür.

7/Post a Comment/Comments

 1. Arada bende yiyorum, güzel meyve :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2005 Pakistanda hergün tükettiğim meyve mango :)

   Sil
 2. Umduğumdan da fazlaymış faydaları. Daha çok tüketmeli. İyi bayramlar 😊🤚

  YanıtlaSil
 3. Daha önce hiç yemedim. Bi yemeliyim aslında.. :))

  YanıtlaSil

Yorum Gönder