Son eklenen

BEYAZ SİRKENİN FAYDALARI NELERDİR?

Beyaz sirke, elma sirkesi ve üzüm sirkesinden farklı bir sirke türüdür. Sağlık açısından birçok faydası olan beyaz sirkenin günlük hayatımızda her alanda kullanılmaktadır.

Beyaz sirkenin tüm kullanım alanları

Beyaz sirkenin faydaları
Cilt için oldukça faydalıdır ve cildi güzelleştirir: Asetik asit, hidroksi asidi ile geniş gözenekleri sıkılaştırır. Cildinizin nemlenmesi için banyo suyunuza bir miktar ( 2-3 yemek kaşığı kadar ) ekleyebilirsiniz. Ciltte oluşan lekeler için de yok edici özelliğe sahiptir.

Yanık ve çeşitli yaraları iyileştirir: Beyaz sirke anti bakteriyel olduğu için yaralara uygulandığında iyileşme sürelerini hızlandırır.

Boğaz hastalıklarına iyi gelir: Su ile seyreltilerek gargara yapıldığı zaman ağız ve boğaz sorunlarını hafifletmede etkilidir.

Kalori yakmayı sağlar: Beyaz sirke diyet yapanlar için oldukça etkilidir. Dolgunluk hissi vererek tüketilen yiyecek miktarını azaltır ve kilo vermenizi sağlar.

Beyaz sirke anti mikrobik özelliğe sahiptir: Besin maddesi olarak tüketilmesi dışında doğal bir temizlik ürünü olarak ta kullanılmaktadır. Anti mikrobik özelliği olduğundan yemeklerinize, salatalarınıza eklediğiniz beyaz sirke asetik, sitrik, laktik, tartarik, propionik asit gibi organik olan asitler sayesinde vücutta biriken zararlı bakterilerin temizlenmesini sağlar.

Kemik sağlığı için faydalıdır: Kalsiyum vücudun ihtiyaç duyduğu önemli vitaminlerden bir tanesidir. Genellikle kalsiyum ihtiyacını karşılamak için süt ve yoğurt tüketilmesi önerilir. Kalsiyum ihtiyacınızı beyaz sirke ile de karşılayabilirsiniz.

Anti diyabet etkisi sayesinde kan şekeri seviyesini korur, kan şekerini düşürmeye de yardımcı olur. Tüketilen gıdalardaki karbonhidratın şekere dönüşme süresini azaltır.

Kanseri önlemede etkilidir: Her kadının korkusu olan serviks kanserinden korur. Ayrıca; kolon, akciğer, prostat, göğüs ve birçok kanser türünün engellenmesinde etkilidir.
12 Yorumlar

 1. Sirkenin faydaları çok önemli .
  Sağlık yanında çok iyi de cam, fayans temizleyicidir bu arada:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ferdağ hanım Beyaz sirkenin faydaları yazımıza ekstra katkı sağladınız cam ve fayans temizleyici :)

   Sil
 2. Sirke ezelden beri kullanilir ama yeni nesil pek bilmiyor..
  Beyaz sirkeyi ninem yapardi cocuktum tarifini orada aklimda kaldi..
  Ne guzel faydalari var sizde guzel yazmissiniz
  Elinize saglik editor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz Sibel hanım destekleriniz için

   Sil
 3. Elma sirkesi elmadan, üzüm sirkesi üzümden yapılıyor tamam da beyaz sirke neyden yapılıyor? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyaz sirke, şeker pancarı veya mısır şekerinden elde edilen bir çeşit fermantasyon ürünüdür. Şekerin işlemlerden geçerek alkol oranı yoğun bir yapı elde edilmesi sonucunda beyaz sirke ortaya çıkmaktadır. Bu fermantasyon dönemi hem pratik olup hem de alkolü kolayca asit asiğe dönüştürmeye yarar.

   Sil
  2. Anladım, teşekkür ederim ilave bilgi için.

   Sil
  3. ben de tam aynı soruyu soracaktım :) öğrenmiş oldum Beyaz sirkenin faydaları ve neden yapıldığını

   Sil
 4. Sebzeleri yıkamak için de harikalar😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sebzeleri yıkamıya da sizden öğrendik teşekkürler katkı için

   Sil
 5. Merhabalar.
  Dikkatimi çektiği için "Beyaz Sirke" başlıklı yazınızı incelemeye almıştım. İçeriğinde söz konusu beyaz sirkenin neden yapıldığına ilişkin bir bilgi göremeyince yorum yazarak sormak hazırlığına geçmiştim ki, yorumların birinde beyaz sirkenin neden yapıldığının sorulduğunu ve cevab-i yorum da da şeker pancarı ve mısır şekerinden elde edildiğini öğrenmiş oldum.

  Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim. Beyaz sirkenin mahiyeti ve faydalarını paylaştığınız bu yazıdan öğrendiğimi söyleyebilirim. Belki adını daha önce de duymuş olabilirim ancak, tam olarak hatırlamıyorum. En çok ismini duyduğumuz sirke: Üzüm ve elmadan yapılmış sirkelerdir. Hatta eşim evde elma sirkesini kendi yaptı, güzel de oldu, kullanıyoruz. Şeker pancarını kaynatarak yemeyi çok seviyoruz. Şeker pancarından da sirke yapıldığını öğrenmiş oldum.
  Koronasız, sağlıklı ve hayırlı günler dilerim. Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep bey beyaz sirkenin faydaları yazımıza yaptığınız yorum desteği için.

   Sil
Daha yeni Daha eski

İletişim Formu