TÜTÜN DÜKKANI AÇMAK NE KADAR KAZANDIRIR?

Son senelerde özellikle de Türkiye’de tekel sigaraların fiyatlarının yükselmesi ile beraber sigara tiryakileri ya da diğer tütün ürünlerini kullanan vatandaşların sıklıkla arama motorlarında merak ettikleri hususların başında tütün dükkanı açmak ne kadar kazandırır? Gibi sorular gelmektedir. Bu soruların cevaplarını arayan meraklıları için bizde bu makaleyi hazırladık. Hadi şimdi buyurun hep birlikte okuyalım ve tütün dükkanı açmak ile ilgili bütün bilgilere göz atalım.

Son 3 senenin en popüler iş fikirleri arasında bulunan tütün dükkanı açmak aslında sigara zamlarının üst üste gelmesi ile beraber tütün tüketiminin üzerinde arttığını ifade etmekte fayda olacaktır.

Tütün Dükkanı Açmak Karlı Mıdır?

Evet gerçekten de tütün dükkanı açmak oldukça karlı bir iş fikri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kâr marjının %100'e kadar çıktığını ifade etmek yanlış olmayacaktır. Açık mamullerini paketledikten sonra satmanız ve satış rakamlarının yüksek olması halinde aylık gerçekten de dikkate değer kazançlar elde etmeniz kaçınılmaz olacaktır. Ama tütünü sigara halinde paketleyip satmak sigara kaçakcılığı kapsamına girmektedir. 

2020 senesi itibari ile 1 kilogram bandrollü tütünün ortalama fiyatı 150 TL den başlayıp 250 TL gibi rakamlara kadar ulaşmaktadır. Kalite farkına göre fiyatlar değişiklik gösteriyor. 1 kilogram kapalı tütünden kaç dal sigara çıkar? Bunun iyi bir şekilde hesaplanması gerekir. Ortalama 1 kilogram tütünden 6 karton sigara çıkmaktadır. Makaron fiyatları ise 20 ile 35 TL arasında değişmektedir.

Son dönemlerde özellikle de tütün ile ilgili satışlar genel itibarıyla hazır bandrollü paketler şekilde gerçekleştirilmektedir. Sigarayı kendileri sarıp, kendileri tüketmek isteyen vatandaş sayısı da oldukça fazladır. 

Tütüncü Dükkanı Açmak Yasal Mıdır?

Türkiye’de tütünün ekilmesi ve ticareti 1177 sayılı tütün ve tütün Tekeli kanunu kapsamında devlet tekeline alınmıştır. Bu nedenle tütün ile ilgili bütün faaliyetlerde yetki belgesi alma zorunluluğu mevcuttur ve özellikle de paketli ürün satışını gerçekleştirebilmek amacıyla bulunulan ilde yetkili makamlardan tekel ruhsatı alınması yeterli olmaktadır.

Makalenin tamamı göz önünde bulundurulduğunda tütün dükkanı açmak kazandırır mı? İş fikrini benimseyip ve girişimcilik ruhunu ortaya koyup bu işi yapmak isteyen bireylerin aslında devasa rakamlarda para kazanmaları mümkündür. Özellikle de elektrik, su, kira gibi bütün giderler düşüldükten sonra kasada çok iyi paralar kalır.

3/Post a Comment/Comments

  1. Yasaktan önce paket halide sigara gibi satılıyordu tütüncülerde şimdi makaron ve bandrollü tütün satışı serbest.

    YanıtlaSil
  2. Makaron fiyatları 35 tl, bandrollu tütün fiyatları 200 ile 300 tl arasında.

    YanıtlaSil
  3. En ucuz sigara 23,5 TL tütünü dükkanı açmak kazandırır bence

    YanıtlaSil

Yorum Gönder