Sezin Akbaşoğulları Kimdir?

1981 tarihinde hayata gözlerine açan Sezin Akbaşoğulları İzmir’de dünyaya gelmiştir. Güzel oyuncu babasının işi gereği şehir şehir dolaşmış en son Ankara’da yaşamıştır. Daha 13-14 yaşlarındayken tiyatroya büyük ilgisi olan güzel oyuncu mesleğine karar vermiştir. Üstün oyunculuk yeteneği ve daha küçük yaşlarda ilerlemek istediği, ilgi duyduğu alanı seçmiş olması sayesinde hemen başrol oynamaya hak kazanmıştır. Lise de tiyatro ekibinde yer alan güzel oyuncu, mesleği için güzel bir adım atmıştır. Sezin Akbaşoğulları Bilkent Üniversitesi tiyatro bölümü mezunudur. Tiyatro ile aralarında bir bağ olduğuna inanan Sezin Akbaşoğulları,bu alanda kendini geliştirmek adına üniversite bölümünü de tiyatro olarak tercih etmiştir.

Bilkent Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra TRT’de Üstün Dökmen ile Küçük Şeyler  programında rol almış. Pazar günleri olan Küçük Şeyler  programında canlandırmalarda rol alan güzel oyuncu o zamanlardan gelecek vadedeceği belli olan bir oyunculuk sergilemiştir. Herkes tarafından tanınmaya başladığı dizi Beyaz Gelincik idi. Beyaz Gelincik dizisinde Ceren Aslanbaş karakteri ile izleyiciyi mest etmiştir. Oldukça geniş bir seyirci kitlesine sahip olan Beyaz Gelincik dizisine anlam katan Sezin Akbaşoğulları bu dizi ile beraber kariyerinin en parlak dönemini yaşadı.

Çok iyi bir oyuncu olan Sezin Akbaşoğulları  her role anında girebilen, anında ağlayıp anında gülebilen bir oyuncudur. Beyaz Gelincik dizisindeki karakterinin getirdiği hüzün ile yeni ağlamış bir ifade ile ekranlarda boy gösteren Sezin Akbaşoğulları, bir kadının ağlarken de güzel olabileceğini seyircilere göstermiştir. Sadece diziler ile değil filmler ile de izleyici karşısına çıkan Sezin Akbaşoğulları tiyatroya da ayrı bir sevgi beslemektedir. Birçok oyun sergilemiştir. Yönetmen Selim Demirdelen’in Kavşak filmi ile 17. Altın Koza Film Festivali’nde aday olmuş ve En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazanmıştır.Bu ödülü festivalin kuralı gereği oyuncu Nergis Öztürk ile paylaşmıştır.

Rol Aldığı Diziler

2000 yılında ilk kez ekranda izleyici ile buluşma fırsatını Bizim Evin Halleri dizisinde yardımcı rol ile yakalamıştır. Bu dizide oldukça beğeni toplayan güzel oyuncu 2005 yılında Beyaz Gelincik dizisinde başrol oynama fırsatı yakalamıştır. Birçok dizide rol alan güzel oyuncu en son 2018 yılında Ağlama Anne  dizisinde başrol oynamıştır. Şimdiler de ise en çok konuşulan dizilerden biri olan Kırmızı Oda dizisinde konuk oyuncu olarak ekranda seyirci ile buluşmuştur.

Rol Aldığı Filmler

2004 yılında ilk kez Gülizar filmi ile sinema severler ile buluşmuştur. 2014 yılında ise Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku adlı romantik film ile izleyici karşısına geçen güzel oyuncu başrollünde Erdal Beşikçioğlu ile güzel bir uyum yakalamıştır. Bu filmde filmin konusu kadar Müzeyyen karakterine can veren Sezin Akbaşoğulları  ile Arif karakterine can veren Erdal Beşikçioğlu arasındaki uyum da izleyicilerden tam not almayı başarmıştır. Daha birçok filmde rol alan güzel oyuncu en son 2018 yılında dram ve komedi türlerinde olan Sevgili Komşum filminde rol almıştır.

Sezin Akbaşoğulları Bilinmeyenler

Her zaman kendine hedefler koyarak ilerleyen oyuncu yaptığı işlerin her zaman içine sinmesi için emek verdiğini belirtmiştir. Her zaman mütevaziliği ile bilinen güzel oyuncu kariyer hayatında daha uzun yolu olduğunu her zaman dile getirmektedir. Sevenleri tarafından Angeline Jolie’ye benzetilmektedir. Kendisinin duru, doğal güzelliği herkes tarafından bilinen oyuncu her zaman işleriyle gündeme gelmek için çabalamaktadır.Her zaman farklı roller daha çok ilgisini çektiğini ve daha önce yer almadığı karakterlere bürünme arzusu kendisinde farklı bir heyecan yarattığını her fırsatta dile getirmektedir.

2/Post a Comment/Comments

  1. "Bizim Evin Hâlleri" dizisinde Mert Fırat'ın kız kardeşi rolündeydi.

    YanıtlaSil
  2. ismini bilmiyormuşum..şimdi ögrendim..beyaz gelincikten hatırlıyorum..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder