Son eklenen

WEB SİTENİZ İÇİN ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU İPUÇLARI


Arama motorlarında kolay bulunabilmek için neler yapmamız gerekiyor. Biraz bu konu hakkında bilgi vereceğim.

Arama Motoru Kaydı: Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, web sitenizin arama motorlarının gözükmesini sağlamaktır. Çoğu arama motoru sitenizi ve site sahipliğinizi anlatabileceğiniz bir yöntem sunar. Sitemap.xml dosyası göndererek web sitenizde hangi web sayfalarının bulunduğunu söyleyebilirsiniz.

Arama Motoru Dizine Ekleme: Daha sonra, onlara "Organik" aramalar yaparken bu bilgilerin dahili veritabanlarında depolanabilmesi ve "Dizine Eklenebilmesi" için bireysel web sayfalarınız hakkında daha fazla bilgi vermek isteyeceksiniz. Her arama motorunun web sayfalarını dizine eklemek için kendi yöntemi vardır. Yahoo-Bing, bir günde dizine eklemek için 10 web sayfası göndermenize olanak tanır. Google, dizine eklenecek sayfalarınızı girebileceğiniz "Google Gibi Getir" adlı bir web sayfası dizine ekleme isteği aracı sunar. 

Link Oluşturma: Bu, genellikle başkalarının sahip olduğu diğer kaliteli İnternet sitelerinden sitenize geri bağlantılar kurma sanatıdır. Genellikle diğer sitelere link bırakarak, site sahiplerinden sitelerini kendinizle bağlantı kurmalarını istemektir. Sitenize daha fazla "Harici Geri Bağlantı" oluşturabildiğinizde, siteniz Google ve diğer arama motorlarının gözünde daha güçlü görünür ve siteniz bu arama motorları içinde organik olarak daha iyi sıralanır.

Yerinde Optimizasyon: Ayrıca arama motorları ile SEO sıralama güçlendirmek için kendi web sitesi içinde yapabileceğiniz şeyler vardır. Web sayfası başlıkları oluştururken ve bu sayfalar için içerik yazarken, kullandığınız resimler için aynısını yapın, böylece iyi tanımlanmaları, sayfaları birbirine bağlayarak sitenizdeki kişileri kolayca daha uzun süre tutabilmeleri için anahtar kelime ve anahtar kelime öbeği araştırması yapmak isteyeceksiniz. Sitenizdeki ek alakalı içeriğe daha fazla erişim sağlayarak sitenizde "Sabit Metin" oluşturun. bu da güçlü anahtar kelime öbekleri almak ve bu metnin arkasındaki ve site dışındaki diğer konumlara köprüler kurmak anlamına gelir.

İçerik yaratımı: Web sitenizin içeriğini, web sayfası başlığı ve açıklaması, içerik sayfalarınız tarafından her sayfanın içeriğinin en üst kısmına mümkün olduğunca yakın desteklenecek şekilde yazın. Arama motorları için doğrulanmasına yardımcı olur.

Video, Ses ve Görüntü Kullanımı: Arama motorları, insanların video izlemeyi, resimlere bakmayı veya ses dosyalarını metin okumaktan daha fazla dinlemeyi tercih ettiklerini bildikleri için bunları sitelerinde serbestçe kullanın. Bu stratejiyi kullanın ve bunları web sayfalarınızda zengin bir şekilde açıkladığınızdan emin olun. Sıkıcı bir iştir, ancak sitenize görünürlüğü açısından zaman içinde önemli bir yer tutacaktır.

Web sayfalarınızı "Mobil Duyarlı" olacak şekilde oluşturun: Google "Organik" sorgular yapan kullanıcılara yanıt vermeyen sayfaları indekslemez. Web sayfanız yanıt vermiyorsa, bulunamazsınız. Web siteniz ve özellikle mobil web siteniz 2-4 saniye içinde tamamen yüklenmezse, sayfanız cezalandırılır ve organik aramalarla görüntülenmez. Ayrıca görüntü boyutlarınızı küçük tutun 4 megabaytlık görüntülerin yüklenmesi 20K görüntülerinden çok daha uzun sürüyor.

Anahtar Kelime Rekabet Analizi: Anahtar kelime araştırmanız ve rakiplerinizle ilgili olarak bu anahtar kelimelerle nereye yerleştirdiğiniz konusunda rekabetçi analizler yapın. Sıralamak istediğiniz anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için organik bir aramada bir sayfaya gitmek için neyin işe yaradığına bakın ve içeriğinizin bir aramanın birinci sayfasında gösterilmesini sağlamanın ne kadar zor olacağını araştırın. 

Arama Motoru Gösterge Tablolarını Kullanın: Arama motorları, sitenizi nasıl gördüklerini ve sitenizde hangi hataları bulduklarını görmek için kullanmanız için bilgi panoları oluşturur. Genellikle düzeltmeler ve iyileştirmeler için öneriler sunar. Sitenizin kalitesi hakkında onlardan alabileceğiniz her şeyi alın, düzeltmeleri yapın ve düzelttiğinizde bunları bildirin, böylece sitenizi iyileştirdiği için "yeniden tarayabilirler".  Organik SEO çok çalışma gerektiriyor.  


4 Yorumlar

 1. Bu benim için gerekliydi teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kadar çok öğreneceğimiz şey var ki aslında bunlar sadece çerez.

   Sil
 2. Websiteleri ile ilgili öğrenmek istediğim çok şey var aslında ama pek vaktik yok. Yaralı ve güzel bilgiler paylaşmışsın. Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seo içinde Özel robots.txt kodlarını eklemek gerekiyor blogger için

   Sil
Daha yeni Daha eski

İletişim Formu