Son eklenen

Whatsapp'ı Kullanabilmek İçin Gizlilik Sözleşmesinin Kabul Edilmesi Gerekiyor

Whsatpp, dünyada ve ülkemizde oldukça popüler olan bir anlık mesajlaşma ve arama uygulaması… Son dönemde ise uygulamada gizlilikle ilgili bazı değişiklere gidildiği duyuruldu.

Yeni gizlilik sözleşmesi veri paylaşımı, veri yedeklenmesi ve verilerin üçüncü kişilerle paylaşımını kapsıyor. Whatsapp’ın yeni sözleşmesini farkında olmadan onaylayan pek çok kullanıcı mevcut. Bu onaylama işlemi gerçekleştirilmediği takdirde ise 8 Şubat itibariyle hesabınıza erişim sağlayamayacağınız bildiriliyor.

Gizlilik Sözleşmesi Hangi Ülkeler İçin Geçerli? 

Whatsapp’ın yeni gizlilik sözleşmesi Avrupa ülkeleri için geçerli değil. Ancak Türkiye’de yaşayan kullanıcıların, Whatsapp’a erişim sağlayabilmek için 8 Şubat tarihine kadar sözleşmeyi kabul etmesi gerekiyor. 

Whatsapp’ın Gizlilik Sözleşmesi Neler İçeriyor?

Whatsapp’ın gizlilik koşullarının 8 Şubat 2021 itibariyle değişeceğini duyurmasının ardından yeni gizlilik ilkeleri kullanıcılar için merak konusu oldu. Facebook şirketinin bir parçası olan Whatsapp’ın gizlilik sözleşmesinin içerdiği bazı maddeler şu şekilde: 

Veri paylaşımı 

Verilerin yedeklenmesi 

Verilerin üçüncü kişilerle paylaşılması

Whatsapp altyapı ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak amaçlı bu gibi bilgilere erişim sağlamak amacıyla böyle bir yeniliğe gittiğini duyurmaktadır. Sözleşmenin bir iptal seçeneği ise mevcut değil. 

Whatsapp’In Gizlilik Sözleşmesi İle Erişim Sağlayacağı Bilgiler Nelerdir? 

Whatsapp hizmetlerini yürütmek, iyileştirmek ve pazarlamak adına birçok bilgi toplaması gerektiğini öne sürüyor. 

Whatsapp yeni gizlilik sözleşmesi ile birlikte pek çok veriye erişim sağlayabilecek. Bunlar şu şekilde sıralanabilir: 

Hesap bilgileri 

Mesajlar

Bağlantılar

Durum bilgisi

İşlem ve ödeme verileri

Müşteri desteği 

Kullanım ve kayıt bilgilerinin dökümleri 

Cihaz ve bağlantıya ait bilgiler 

Konum bilgileri 

Çerezler

Kullanıcı şikayetleri

Whatsapp’ta bulunan işletmelerle ilgili bilgiler 

Üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları

Başkalarının hakkınızda sağladığı bilgiler

Üçüncü taraf hizmetleri 

Whatsapp’a Alternatif Uygulamalar Nelerdir?

Whatsapp’ın gizlilik sözleşmesini onaylamak istemeyen kullanıcılar, çeşitli farklı uygulamalara yöneldi. Gizlilik konusunda son derece iyi olan ve önerilen bazı uygulamalar şu şekilde:

Telegram

Whatsapp’la benzer bir çalışma prensibine sahip olan Telegram oldukça güvenli. Uygulamada grup mesajları, sesli arama ve görüntülü arama seçenekleri mevcut. Üstelik uygulamanın pek çok gif, çıkartma ve emoji seçenekleri var. 

Signal

Gizlilik konusunda tercih edilen uygulamalardan biri de Signal… Uygulamada görüntülü ve sesli konuşma özellikleri mevcut. Öte yandan uygulama Anroid sürümünde SMS olarak da kullanılabiliyor. 

Bip

Yerli bir uygulama olan Bip, sesli ve görüntülü arama seçeneklerine sahip. Bunun yanı sıra uygulamada pek çok farklı özellik bulunuyor. Uygulama üzerinden pek çok oyuna, habere erişmeniz mümkün. Öte yandan uygulama Turkcell kullanıcıları için internet, dakika gibi pek çok ödül kazandırıyor.  

5 Yorumlar

 1. Merhabalar.
  Cep telefonu ile aram iyi olmadığı için, söz konusu WhatsApp'ın ne işe yaradığını bile çok sonradan öğrendim. Eğer cihazınızda internet bağlantınız varsa, bu bağlantı üzerinden kişilerle ücretsiz sesli görüşme ve resim paylaşma imkanı sağlıyor olarak biliyorum. Bu haberleşme ve paylaşma platformlarına benim hiç güvenim yoktur. Telegram'ı da Blogger arkadaşlarımdan duydum, indirdim ve inceledim, ancak henüz Telegram ile ne yapabileceklerimi henüz keşfetmiş değilim. Dijital güvenliği olmak şartıyla, bana, Avrupa ülkelerinde yaşayan dost ve akrabalarımla internet üzerinden sesli görüşme, bir de fotoğraf gönderme işini yapacak ücretsiz bir platform olursa, benim işimi görmeye yeter. Ne Facebook ile ve ne de Twitter ile hiç işim olmaz benim. Hele İnstagram, hiç bana göre değil. İyi ki de değil. Ben böyleyim derken, herkes de benim gibi olsun diye bir önerim olamaz. Herkes bildiği gibi, keyfince ve zevkince haberleşsin ve de paylaşsın. Ama dikkatli olalım. Bundan yıllar önce söylemiyorlar mıydı? Bu platformların hiç biri güvenilir değil, insanları deşifre edip, bilgilerini satıyorlar diye. Bu nedenle Facebook'ta ihtiyaca binaen sınırlı bir hesap açıp, işimi gördükten hemen sonra kapatırım.

  Madem böyle, WhatsApp'ı ne kullanırım, ne de sözleşmesini onaylarım. Asla, Asla, Asla!..
  Bu faydalı, bilgilendirici ve dikkat çekici paylaşımınız için teşekkür eder, emeğinize sağlıklar dilerim. Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
 2. napcaz yaa, wp, telegram, bip filan, bekleyelim bakalım biraz :)

  YanıtlaSil
 3. Bence yerlileri kullanmak daha sorunlu olacak...Özellikle bu konuda üst tepeden watsabı bırakın yerli uygulamaya geçin diye telkin var..Önce şunu belirteyim "herkesin dijital özgürlüğü var" kimse kimseye karışamaz.Ayrıca yerli uygulama ile hedeflenen şudur.İnsanları daha kolay takip edebilmek.Tercihlerini anlamak.Maalesef ben yerli kullanmayacağım.Durmak yok watsaba devam edeceğim:)

  YanıtlaSil
 4. Ülkemde yeni WhatsApp politikası da kamuoyu tarafından tartışılıyor. Umarım özellikler çok daha iyi ve daha güvenli olur.

  YanıtlaSil
 5. ben kabul ettim :)) inşallah ilerde başıma dert açmaz

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

İletişim Formu