Son eklenen

YouTube Premium Nedir? Avantajları Nelerdir?

YouTube video platformu tarafından sunulan abonelik hizmeti olan YouTube Premium, izlenecek videolara reklamsız erişim sağlıyor. Youtube Premium ne ise yarar denir ise videolara reklamsız erişimin yanı sıra YouTube Originals programına da erişimi sağlayan Premium ile mobil cihazlar için video indirme ve video oynatma gibi hizmetleri de kullanıcısına veriyor. 

YouTube Premium Nedir?

Dizi ve film platformlarının sağladıkları başarılar sonucunda YouTube, 2010 yılından itibaren ücretli abonelik sistemi üzerine çalışıyordu. 2014 yılında sadece müzik odaklı olan Music Key 2015 yılında da Music Key servisi, müzik dışında da gelebilecek talepleri karşılamak adına ve tüm içerik tarzlarını bulundurma şekli ile servisin adı, YouTube Red adını almıştı. 

2018 yılında ise son halini alarak Premium şeklinde yayın hayatına başladı. Amerika ve Avrupa gibi bazı Asya ülkelerinde yayın hayatına başlayan Premium ile Youtube’ın hazırladığı pek çok özel içeriklere ulaşmak mümkün oluyor. Bu şekilde izleyiciler de hem daha kaliteli içerikler hem de reklamsız şekilde izleyebilir.

YouTube Premium Avantajları

Akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının hoşuna gidecek deneyimler sunan sistem, müzik platformlarına karşı rekabet oluşturabilecek YouTube Music ile de müzik hizmeti veriyor. Premium özelliği ilk kullanımı yurt dışında başladı ve zaman içinde Türkiye’de de kullanıma alındı. Bu özel servisin kullanıcılarına sağladıkları hizmetin başında ise videoları reklamsız izlemek yer alıyor. 

Reklamsız video izlemenin yanı sıra kullanıcı istediği videoları hem telefonuna hem de bilgisayarlarına indirebiliyor. Videoları ya da oynatma listelerini mobil cihazlara kaydetme özelliği ile de internet bağlantısının olmadığı yerlerde de kullanıcı rahatlıkla keyfine devam edebiliyor. Bu uygulama ile metro ya da uçak gibi telefonun çekmeyen ya da kapalı olması gereken yerlerde video izleme devam ediyor. 

Premium aboneleri için ek bir uygulamaya gerek kalmadan internetsiz yerlerde de video izleme imkânına kavuşuyor. Videolar 720p kalitesinde indirilebiliyor ve 30 gün süresince cihazda saklanıyor. Sistemin bir başka özelliği olan arka planda oynatma özelliği ile de farklı bir uygulama kullanırken ya da telefonun ekranı kapalı olsa dahi video oynatmaya devam ediliyor. 

Premium olmadan müzikler dinlenebiliyor olsa da ücretsiz kullanım esnasında müziği dinleyebilmek için ekranın açık kalması gerekirken Premium kullanıcıları için bu gereksinim ortadan kaldırılmış oluyor. Premium aboneliği ile YouTube’da olan tüm özel içeriklere de erişilebiliyor. Kullanıcılar, Premium servisini kullanmak istemeleri durumunda sistemi denemeleri açısından ilk 1 ay ücretsiz olarak faydalanabiliyor. 

İlk 1 ay ücret ödemeden Premium’un tüm avantajları yaşanabiliyor. Deneme süresinin sonunda kullanıcılar kendilerine uygun gelebilecek bir tarife ile ücretli aboneliğini sağlayıp tüm avantajlardan faydalanmaya devam edebileceği gibi ücret ödemek istememeleri durumunda Premium aboneliğini sonlandırarak sadece YouTube kullanılması devam ediyor. 

YouTube Premium aile ve bireysel abonelik hizmetleri bulunuyor. YouTube Premium ücretsiz 1 ay süre ile veriliyor. Sistem, bireysel abonelikte 1 kişinin kullanımına izin verir iken aile paketinde 5 farklı kişi aynı hesabı kullanabiliyor. Aile paketinde 5 kişinin kullanımı için kişilerin ikamet adreslerin aynı yer olması gerekiyor.

Türkiye abonelik paketleri için bireysel aboneliklerde YouTube Premium fiyat 16,99 TL’dir. Aile aboneliği için de geçerli olan tutar 25,99 TL şeklinde belirlenmiştir. Sitem ayrıca üniversite öğrencileri kapsayan YouTube Premium öğrenci üyeliği de sunuyor.

Premium aboneliği için uygulama içinden ya da youtube.com üzerinden ücretsiz dene butonuna basılıyor ve gelen ekranda kredi kartı detaylarının girilmesi ile ücretsiz deneme hakkı başlamış oluyor.

1 Yorumlar

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu