Son eklenen

KORONAVİRÜS HAKKINDAKİ HURAFLER

Dünya'da olduğu kadar ülkemizde de koronavirüs vaka sayısının hızla çoğalıyor. Bu nedenle internet sitesinde dolaşan asılsız haberlere itibar etmemek gerekir. İşte koronavirüse dair hurafeler ve gerçekler:

Koronavirüsü sıcak, nemli ortam ve iklimde yayılır mı?

Korona virüsü soğuk hava öldüremez. Soğuk havanın korona virüsü önleyeceğine dair her hangi bir bulgu ya da açıklama yok. Covid-19 sıcak ve nemli ortamlar ve tüm iklimlerde bulaşabilir.

Sıcak banyo yapmak koranavirüse yakalanmamızı önler mi?

Sıcak banyo yapmak corana virüsü engellemez. Sıcak su ile banyo yapmak, sizi yakarak, vücudunuzun zarar görmesine neden olabilir.

Koronavirüs sivrisinek ısırınca bulaşır mı?

Şua an kadar, koronavirüsün sivrisinek ısırmasıyla bulaşabileceğini gösteren bir bilgilendirme yoktur ve bu her hangi bir şekilde kanıtlanmamıştır. Koronavirüs, öksürük ya da hapşırma sırasında oluşan tükürük ya da damlacıklarla yayılan bir virüstür.

Vücuda alkol kolonya ya da klor karışmek virüsü öldürebilir mi?

Vücudunuza alkol, kolonya ya da klor sürülmesi, vücuttaki girmiş olan virüsleri öldürmez. Bu türdeki kullanımlarda etkili bir şekilde gözler ve ağız için zararlı olabilir. Alkol ve klorin gibi maddeler vücutta uygulanmak yerine miktarlar altında, yüzeyleri arınık etmek daha fazla kullanılır.

Burnun tuzlu suyla yıkanması virüsü önler mi?

Burnun tuzlu suyla yıkamanın virüse önlediğine dair her hangi bir bulgu yok.

Termal kameralar enfekte olan etkili tespit edilmesinde ne kadar etkili?

Termal kameralar koronavirüs yeni yakalanmış olan yani yeni enfekte olmuş olan kişiler arasından tespit edilemez. Termal kameralar vücut ısısında yükselmiş olan şart tespiti için etkilidir. Enfekte olan sistemin hastalanıp ateşinin çıkması 2 ile 10 gün arasında değişir.

Sarımsak yemek, yeni korona virüs önler mi?

Sarımsak, doğal bir antibiyotik etkiye sahip sağlıklı bir gıdadır. Bu arada sarımsak yiyerek koronavirüs’ten korunabileceğine dair hangi bir bulgu bulunmuyor.
4 Yorumlar

 1. Dedikodu gazetesi yayıyor bu koronavirüs hurafelerini

  YanıtlaSil
 2. Ben de böyle bir sey yazacagim : )
  Ama farkli konuda

  YanıtlaSil
 3. Bu konuda her yerde hurafeler yayılıp duruyor. Artık hangisi doğru hangisi yanlış teyit edemez olduk. Bu bilgilendirici yazıyla daha iyi öğrenmiş olduk. Araştırmaların ve paylaşımın için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

İletişim Formu