Son eklenen

IMDb PUANI EN YÜKSEK KORKU FİLMLERİ


Film ve sinema severler, izlemeyi düşündüğü filmlerin IMDb üzerinden aldıkları puanla film hakkında beğenilip beğenilmeme, ilgi çekicilik durumuna göre fikir sahibi olabilmektedirler. Bir filmin İMDb puanı yüksek olması, izleyici hakkında olumlu düşüncelere sebep olurken, film izleme konusunda ikna edici bir güce de sahiptir. Sizin için derlediğimiz bu korku filmleri listemizde ise size IMDb puanı en yüksek 10 korku filmi hakkında bilgi vereceğiz.

1- PSYCHO (SAPIK)

Alfred Hitchcock tarafından 1960 yılında çekilen filmin IMDb puanı 8.5 ve listede en yüksek puanla birinci sırada. Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles gibi usta oyuncular filmde yer almıştır. Filmde hırsızlık ve sonrasında otelde geçen tuhaf olaylar üzerine yoğunlaşılmıştır. Amerikan yapımı olan bu film, ülke çapında ve uluslararası alandaki tüm eleştirmenlerden övgü almıştır. Çok eski bir yapım olmasına rağmen, bu türde Psycho filmi üzerinde daha iyi bir film çekilmemiştir.

2- THE SHINING (CİNNET)

Stephen King’ in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan, 1980 Amerikan ve İngiliz yapım Stanley Kubrick filmidir. IMDb’ si 8.4 puandır. Jack Nicholson, Shelly Duvall, Danny Lloyd gibi yıldız oyuncu kadrosu filmin oyuncu ekibinde yer almıştır. Yine başkahramanın otele yerleşmesi ve ardından gerçekleşen olağan dışı olaylar filmde konu edilmiştir. Senaryo ve kurgunun yoğunlaştığı olay otel içinde ki paranormal olaylardır.

3- REAR WİNDOW (AÇIK PENCERE)

Yine bir Alfred Hitchcock filmi olan Açık Pencere IMDb sıralamasına 8.4 puanla 3. sıradan girmiştir. Film 1954 Amerikan yapımıdır. Konusu; bir foto muhabiri, ayağını kırması sonucu sağlık raporu alıp evinde istirahat etmeye çekilir. Evde canı sıkılan foto muhabiri kamerasıyla birlikte komşularını izler ve özel yaşamlarını ihlal eder. Bunun sonucunda komşularının evinde olağandışı olayların yaşandığını düşünmektedir. Bu şüpheyle birlikte merak edip araştırmaya başlar ve olaylar gelişir.

4- VERTİGO (ÖLÜM KORKUSU)

Orijinal adı Vertigo olan bu filmin IMDb puanı 8.3’ tür. Türkçe’ ye Ölüm Korkusu olarak çevrilmiştir. Film 1958 Amerikan yapımı olup 1961 yılında Türkiye’ de ilk kez gösterime girmiştir. Vertigo, yine bir Alfred Hitchcock filmidir. James Steward, Kim Novak ve Barbara Bel Geddes gibi usta ve yıldız oyuncuları bünyesinde barındırır. Konusu ise bir polis kovalamacasıyla başlar. Yine arkadaş çevresindeki bazı insanların garip davranması, insan psikolojisi ve metafizik unsurlar bir Alfred Hitchcock klasiği olarak; filmde konu olarak işlenmiştir.

5- THE SİXTH SENSE (ALTINCI HİS)

Altıncı His filminin IMDb puanı 8.1’ dir. 1999 Amerikan yapımı olan bu film gösterime girdikten sonra büyük ilgi görmüştür. Manoj Nelliyattu Shyamalan yönetmen koltuğundadır. Bruce Willis, Toni Collette, Olivia Williams gibi yıldız isimler bu filmde rol almıştır. Konusu şu şekildedir; 8 yaşında bir çocuk olan Cole Sear, ölülerle konuşabildiğini ve onları görebildiğini iddia etmektedir ve ona yardımcı olmak isteyen bir psikolog vardır. Film metafiziği zorlamış ve çocuk psikolojisine yoğunlaşmıştır.

6- JAWS (DENİZİN DİŞLERİ)

1975 Amerikan yapımı bu filmin IMDb puanı 8.0’ dır. Filmin konusu köpek balığı dehşetidir. Filmin yönetmeni Stevan Spielberg’ dir. Roy Scheider, Richard Dreyfuss gibi tecrübeli oyuncular filmde rol almıştır.

7- THE EXORCIST (ŞEYTAN)

Yönetmen koltuğunda William Friedkin’ in oturduğu 1973 Amerika yapımı filmdir. IMDb puanı 8.0’ dır. Filmde anne karakter eşinden boşanmış ve kızıyla birlikte yaşamaktadır. Kızına doğum günü partisi yapacağı sıra onun olağandışı davrandığını fark eder ve olaylar gelişir. Linda Blair, Kitty Winn gibi tanıdık yüzler bu filmde rol almıştır.

8- ROSEMARY’s BABY (ROSEMARY’nin BEBEĞİ)

İra Levin’ in aynı adlı kitabından, Roman Polanski tarafından 1968 yılında beyazperdeye taşınmıştır. IMDb puanı 8.0’dır. Filmin başrollerinde Mia Farrow ve Cassavetes rol almaktadır. Rosemary isimli karakter rüyasında şeytani bir varlık tarafından tecavüze uğradığını görür. Daha sonra ise gerçekten hamile kaldığını anlar. Olaylar bu şekilde gelişir.

9- THE DAWN OF THE DEAD (ZOMBİ)

Filmin yönetmeni George Romero, IMDb puanı 7.9’dur. Tema itibariyle zombi filmidir. Konusu ise; genç ve güzel bir hemşirenin eşinin hayatını kaybettikten sonra zombi olarak tekrar hayata dönmesi ve şehirde yaşanan zombi kaosudur. Hemşire Anna, kendisi gibi birkaç insanla birlikte zombilere karşı hayatta kalma mücadelesi verir. Filmin başrollerinde David Emge, Ken Foree, Tom Savini gibi isimler vardır.

10- PREDATOR (AV)

Film 1987 ABD yapımıdır ve IMDb puanı ise 7.8’dir. Yönetmen koltuğunda John McTiernan oturmaktadır. Başrolde usta ve yıldız isim Arnold Schwarzenegger vardır. Filmde bir grup eski komandonun ormanda düştükleri tuzak anlatılmıştır. Komandolar ormanın içinde ilerlerken yaratıklar tarafından takip edilir ve kimse de bu durumun farkında değildir. Yaratıkları fark ettiklerinde ise her şey çok geçtir. Film, Amerikan komandolarının orman içinde yaratıklara karşı verdiği çetin mücadeleyi anlatır. Arnold Schwarzenegger’ in yanı sıra; Carl Weathers, Jesse Ventura, Peter Hall gibi isimler de filmde rol almıştır.

4 Yorumlar

  1. King’in Medyum filminin uyarlaması. Efsane bir filmdir.

    YanıtlaSil
  2. Çoğu çok eski tarihli filmler izlermiyim bilemiyorum ama teşekkürler :)

    YanıtlaSil
  3. stephen king deyince rose red konağı aklıma geliyor uzun ama güzel filmdi

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

İletişim Formu