Son eklenen

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ NASIL SEÇİLİR?

Yılın 365 gününün yaklaşık olarak 200 – 250 günü güneşli geçmektedir. Güneşli günlerin bu derece çok olduğu ülkemizde güneş gözlüğü sadece aksesuar değil aynı zamanda ihtiyaçtır. Bu açıdan bakıldığında hem ülkemizde hem de tüm dünyada gün geçtikçe güneş gözlüğü kullanımı artmaktadır. Birçok farklı amaç için kullanılan gözlükler en önemli amacı zararlı güneş ışınlarından korunmaktadır. Bunun dışında birçok faaliyetler içinde gözlük kullanılmaktadır. Moda dünyasında da oldukça önemli bir yere sahip olması seçimlerin ne denli önemli olduğunu göstermektedir. Dönemsel olarak farklılıklar gösterse de her dönem moda olan gözlüklerin seçimi her geçen gün farklılık göstermektedir. Bu hususta en fazla merak edilen konuların başında elbette güneş gözlüğü nasıl seçilir sorusu gelmektedir.

Kullanım amacında temel olarak güneş etkenli faktörlerden korunmak olarak geçmektedir. Gözleri korumak ve kaymaları önlemek amacıyla kullanımı yaygın bir şekilde ilerlemektedir. Sadece ışıktan koruma görevi yapmamaktadır. Aynı zamanda rüzgarlı havalarda göze gelebilecek cisimlere karşı da koruma görevi üstlenmiştir. Birçok spor faaliyetlerini gerçekleştirirken de kullanmak oldukça faydalıdır. Bisiklet sürerken, sörf, kayak gibi rüzgara bağlı olarak gelişen etkenlere karşı koruması için kullanılmaktadır. Farklı tasarım ve seçenekleri ile oldukça çeşit bulunmaktadır. Dönemsel olarak trend gözlükler aksesuar olarak da farklı bir görünüm katmaktadır.

Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İnsan yaşamında gözlerin ne kadar değerli olduğunu bilmeniz ve seçimlerinizi de bu hususa göre yapmanız çok önemlidir. Seçimlerin hayatınızı etkileyebilecek olması unutulmaması gereken en önemli ayrıntıdır. Kaliteden şaşmamak ve merdiven altı üretimlerden uzak durmak sağlığınızı koruma da doğru seçimlerden olacaktır. Hassasiyetler ve sağlıklı gözler için gözlük seçimine dikkat etmelisiniz. Her türlü etkeni hesaba katarak güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler listesini sizler için sıraladık;

l İdeal bir güneş gözlüğü seçiminde estetik yapısının yanı sıra camın kalitesi de önemlidir. Bu özelliği dikkate alarak seçim yapmak gerekir.
l Hangi amaçla kullanılacağı dikkate alınarak seçilmelidir.
l Renk seçimi yaparken kullanım amacına uygun olması gerekir.
l Gözlerinizde sorun olduğu durumlar göz önünde bulundurularak tercih edilmelidir. Bu hususta doktorunuzla görüşmeniz daha doğru olacaktır.
l Normal gözlük kullanımı söz konusu ise cam derecesi güneş gözlüğüne uyumlu olması kullanım açısından önemlidir.
l Araç kullanırken gözlük takacakların seçimleri de elbette rahatsız etmeyecek yapıya sahip olması gerekirken gözü de yormamalıdır.
Bu tür özelliklere dikkat ederek sadece trend olduğu için tercih edilmemelidir. Almak istediğiniz güneş gözlüğü amacına uygun şekilde alınmalıdır. Amacına uymayan gözlükler kısa sürede değerini kaybetmektedir. Doğru şekilde kullanıma dikkat edilerek seçim yapılması çok önemlidir. Doğru tercih yapmak uzun süre kullanım için önemli ayrıtılar arasında yer almaktadır.

5 Yorumlar

 1. Gözlük kullanımı konusunda yapılan birçok hata sağlık açısından sorunlu halleri beraberinde getiriyor.
  Bu hususta oldukça güzel değerlendirme yapmışsınız. Elinize sağlık, yeni yazılarınızı bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erhan bey teşekkür ederiz güneş gözlüğü nasıl seçilir makalemize yaptığınız yorum katkısı için.

   Sil
 2. Camın kaliteli olması çok önemli...

  YanıtlaSil
 3. Göz sağlığı için kalite önemli. Ayrıca renk seçimine de dikkat edilmesi iyi olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güneş gözlüğü kaliteli olmalı sonuçta göz en ufak hataya gelmez

   Sil
Daha yeni Daha eski

İletişim Formu