Son eklenen

Kazan’da kavun hasadı başladı

Kahramankazan Belediyesi’nin son yıllarda rekolte ve kalitesinde düşüş yaşanan ilçenin meşhur Ova Kavunu’nun üretimini yeniden canlandırmak için çiftçilere yüzde 100 hibeli tohum, ilaç ve ekim makinası desteğiyle dağıttığı ve 22 ayrı mahallede (köy) toplam 1 milyon metrekare alanda toprakla buluşturulan kavunların hasadına başlandı. İlk hasadı çiftçilerle birlikte gerçekleştiren Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, meşhur kavunlarının “Kazan 1” adıyla markalaşması için gerekli girişimleri yaptıklarını söyledi.

Yüzde 100 hibe desteği
Kahramankazan Belediyesi, son yıllarda rekolte ve kalitesinde düşüş yaşanan ilçenin meşhur Ova Kavunu’nun üretimini yeniden canlandırmak için çiftçilere yüzde 100 hibe oranıyla tohum, ilaç ve ekim makinası desteğinde bulunmuştu. Hibe desteğinden faydalanan çiftçiler, 1000 dekarlık (1 milyon metrekare) alanda kavun tohumlarnı toprakla buluşturmuştu. Bu kapsamda Kahramankazan’ın 22 farklı mahallesinde bu kavunlar toprakla buluşturulmuştu.

İlk hasadı çiftçilerle birlikte yaptı
Kavunların yetişmesinin ardından meşhur Ova Kavunu’nun hasadına başlandı. Bu kapsamda ilk hasat, Kahramankazan’ın Orhaniye Mahallesi’nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Hasat törenine Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Kaymakam Engin Aksakal, il ve ilçe tarım müdürlüğü yetkilileri, meclis üyeleri ve çiftçiler katıldı. İlk hasadı çiftçilerle birlikte yapan Başkan Oğuz, kavunları tarladan çiftçilerle birlikte topladı. Toplanan kavunlar adet olduğu üzere törene katılanlar tarafından hep birlikte tadıldı. Kavunlar pazara inmesinin ardından Ankara’nın tarım ekonomisine yaklaşık 3 milyon TL’lik bir değer katacak.

“O nasırlı elleri öpüyorum”
Başkan Oğuz, Kahramankazan’ın marka ürünü olan Ova Kavunu’nda son yıllarda yaşanan rekolte ve kalite düşüşünün kendilerini üzdüğünü belirterek, bunun önüne geçmek amacıyla çiftçilere yüzde 100 hibe desteği vererek bu çalışmayı başlattıklarını söyledi. Bugün burada yaptıkları çalışmanın meyvelerini almaktan çok mutlu olduğunu belirten Oğuz, “1000 dönümlük alanda ekilen bu kavunlar, çok daha verimli ve kaliteli şekilde üretilecek. Geçtiğimiz yıllara göre alınan rekolte ve üretim kat kat artırılacak. Bu desteği önümüzdeki yıllarda da artırarak sürdüreceğiz. Meşhur kavunumuz tekrar Türkiye pazarındaki hak ettiği yere gelecek. Kavunumuzun kaybolup gitmemesi için samimiyetle atılan bu adımlara emek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu tohumları emek emek çapalayan o nasırlı elleri öpüyorum. Çiftçi ve üreticilerimiz başımızın tacıdır. Sanayinin yanında ayrıca, tarım ve hayvancılık kenti olan Kahramankazanımızda çiftçi ve üreticilerimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. Oğuz, haftaya açacakları kavun pazarında bu kavunların tüketicilerle buluşacağını söyledi.

“Kazan 1” adıyla markalaşacak
Kavunlarının Türkiye tarafından bilinmesine ve aynı oranda meşhur olmasına karşın, halen tarım literatüründe bir tescilinin olmadığını anlatan Oğuz, “Geçtiğimiz yıl meşhur kavunumuz Kazan 1 adıyla tescillenmesi ve bir marka olması için İlçe Tarım Müdürlüğümüzle birlikte gerekli girişimleri yaptık. İnşallah önümüzdeki yıl bu çalışmalarda tamamlanacak ve kavunumuzun adı Kazan 1 adıyla markalaşacak. Kazan 1 tüm Türkiye’de hak ettiği yere yeniden kavuşacak” dedi.

1 Yorumlar

  1. hergün ya kavun ya karpuz yedim bu yaz yaaa oh nefis şimdi de incir zamanıı :)

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

İletişim Formu